Visi jaunumi

LJBL: sākas 31. sezona, cīņā par 14 tituliem dodas komandu rekordskaits

16.09.2022

Dalīties

Sestdien, 17. septembrī, vairāk nekā desmit pilsētās notiks Latvijas Jaunatnes basketbola līgas 30. sezonas čempionāta pirmās spēles.

2022./2023.gada sezonā Latvijas čempionus gan puišu, gan meiteņu konkurencē noskaidros septiņās vecuma grupās: U19 (2004./2005.dzimšanas gads), U17 (2006), U16 (2007), U15 (2008), U14 (2009), U13 (2010) un U12 (2011).

Ņemot vērā LBS Jaunatnes komisijas un vasarā notikušā LJBL dalībnieku foruma vairākuma viedokli puišu Superlīgas turnīros U14-U19 vecuma grupās spēlēs labākie pret labākajiem – 12 komandas, kuras šīs tiesības izcīnījušas iepriekšējā sezonā. Spēļu kalendāra veidošanas procesā ņemti vērā ekonomiskie apsvērumi, lai pēc iespējas racionalizētu ceļošanas izdevumus. Šī iemesla dēļ Nacionālajā līgā komandas sadalītas trijās zonās (Austrumi, Centrs un Rietumi). Meiteņu grupās palicis spēkā dalījums Superlīgā un Nacionālajā līgā, kurā U17 un U19 grupas komandas pamatturnīru izspēlēs kopā. Čempionus paredzēts noskaidrot finālturnīros 2023. gada pavasarī.

Jaunākajiem bērniem, kuri dzimuši 2012. gadā un vēlāk, skolēnu brīvdienās tiks rīkoti Balcia Mini kausa izcīņas turnīri. Turpināsies citu LJBL projektu īstenošana – “Talantu nedēļa”, NBA Junioru līgu, “Pirmie soļi basketbolā”, FIBA atbalstītās programmas “Her world her rules” aktivitātes meitenēm.

LJBL direktors Elvijs Mičulis:

“Vispatīkamākā ziņa – LJBL čempionātam pieteikušās 423 komandas, sasniedzot jaunu rekordu. Tātad bērnu un jauniešu basketbola prieks un azarts gūst virsroku pār pandēmijas blaknēm un sekām. Kvantitāte ir, centīsimies to pārvērst kvalitātē.

LJBL sezonas priekšvakarā notikušajā treneru seminārā tika runāts par profesionālajām aktualitātēm un sumināti pērnās sezonas labākie jauniešu treneri: Elvis Brokāns (Bertānu VBS), Irina Romaņenko (Daugavpils), Līga Jansone (BJBS “Rīga/Jugla”), Līga Alilujeva (BJBS “Rīga/Centrs”), Ainārs Čukste (BJBS “Rīga/Centrs”), Jānis Zemels (Ventspils “Spars”), Ziedonis Jansons (BJBS “Rīga/Jugla”), Māris Šekavs (Bauskas BJSS), Rolands Pauliņš (Ogres BS), Oskars Vīksna (Gulbenes BJSS). Visiem treneriem ir pieejamas LBS speciālistu sagatavotās “Basketbola treniņu plāna vadlīnijas fiziskajai sagatavotībai” un “LBS vadlīnijas basketbolistu apmācībai”. Labs orientieris ceļā pa meistarības pakāpieniem ir LBS apstiprinātie spēlētāju sagatavotības normatīvi. Informācijas ir daudz, kā to likt lietā – tas ir sporta skolu treneru, kā arī pašu dalībnieku ziņā.

Notikuši arī semināri laukuma tiesnešiem un apmācības sekretariāta tiesnešiem. Pēdējiem tas ir īpaši būtiski, jo sezonu sākam ar jaunu statistikas sistēmu un arī jaunu tās atspoguļošanas veidu basket.lv. Pārmaiņas ir lielas, tāpēc visiem – gan rīkotājiem un dalībniekiem, gan mūsu sekotājiem – būs vajadzīgs laiks adaptācijai. Būsim pacietīgi.

Pacietība un savstarpēja cieņa – tāds varētu būt šī sezonas vadmotīvs. LJBL čempionāts vairs nav iedomājams ne tikai bez tiešajiem dalībniekiem – spēlētājiem, treneriem un tiesnešiem, bet arī bez skatītājiem un līdzjutējiem – vecākiem, tuviniekiem, draugiem. Basketbols nav iedomājams bez visdažādākajām emocijām, tomēr jaunatnes basketbolā jāvalda spēles priekam un pozitīvam atbalstam, nevis negācijām, konfliktiem un pat naidam.

LJBL čempionāts nav pasākums profesionāļiem, kuriem jābūt gataviem par kļūdām saņemt skarbu kritiku un nievas. LJBL ir vieta, kur mācās visi: spēlētāji – spēlēt, tiesneši – tiesāt. Šajā procesā neizbēgami būs kļūdas. No tām jāmācās, bet to dēļ dalībniekus nedrīkst pakļaut psiholoģiskajam teroram. Tāpēc īpaši aicinām sporta skolu pārstāvjus veidot cieņpilnu dialogu ar saviem līdzjutējiem, lai emocijas turētu veselīgos rāmjos.

Arī LJBL ir iecere organizēt regulāru dialogu ar vecākiem – par to informēsim tuvākajā laikā.

Kopā strādājot LJBL turnīru padarīsim vēl interesantāku un kvalitatīvāku! Visiem veiksmīgu sezonu!

Jautājumus, priekšlikumus, konstruktīvu kritiku aicinām sūtīt e-pastā [email protected].