Visi jaunumi

“Ej fanot, bet neaizej ciet!” | Pārspīlētu emociju ietekme uz bērna psiholoģisko attīstību

07.05.2025

Dalīties

Maijs basketbolā ir emocijām karstākais mēnesis – tiek noskaidroti sezonas spēcīgākās komandas un, diemžēl, arī  piedzīvoti sāpīgi zaudējumi.

Katram no mums spēlēs ir emocijas un arī jauno spēlētāju vecākiem ir vēlme ar tām “dzīt” uz priekšu laukumā esošos bērnus. Bet – ar emocijām jābūt uzmanīgiem! Kā pārspīlētas emocijas ietekmē bērna psiholoģisko attīstību – komentē psiholoģiskās sagatavošanas treneris Aleksandrs Astafičevs.

“Katrs vecāks vēlās, lai viņa bērns būtu laimīgs, un vēlme palīdzēt savam bērnam sasniegt augstākās virsotnes ir pilnīgi saprotama un normāla. Diemžēl vērojot vecākus sacensību laikā bieži nākas secināt, ka “instrumenti”, kuri tiek izmantoti, lai bērnam palīdzētu, patiesībā darbojas tieši pretēji – grauj viņu iespējas sasniegt vēlamo rezultātu.

Ir būtiski saprast, ka bērni mācās mijiedarboties ar citiem, vērojot pieaugušos. Īpaši tiek modelēta bērna vecāku uzvedība. Kad vecāki spēles laikā izkliedz norādījumus treneru vietā vai izrāda necieņu pret citiem vecākiem, pretinieku komandu un tiesnešiem, bērni var modelēt šādu uzvedību. Kad vecāki lieto lamu vārdus vai demonstrē fizisku agresiju, jaunie sportisti var sākt uzskatīt, ka tie ir pieņemami veidi, kā tikt galā ar savu neapmierinātību vai risināt problēmas. Turklāt pastāv risks, ka bērns var attīstīt negatīvu attieksmi pret sportu kopumā, kas var novest pie intereses zuduma un izdegšanas.

Bērniem, kas piedzīvo šādu negatīvu uzvedību no vecāku puses, bieži attīstās šaubas, ka viņi nespēs piepildīt vecāku cerības. Tas nākotnē var izraisīt zemu pašvērtējumu.

Strādājot ar jaunajiem sportistiem esmu novērojis, ka viena no biežākajām problēmām ir zema pārliecība par savām spējām. Lielā mērā tas ir atkarīgs no tā, kāda verbālā un neverbālā atgriezeniskā saite tiek sniegta sportistam pēc pieļautas kļūdas. Jaunajam sportistam pēc iespējas ātrāk jāsaprot, ka kļūdas ir daļa no izaugsmes procesa – tās sniedz vērtīgu informāciju par pilnveides iespējām.

Bērnu audzināšanas procesā vecākiem ir noteicoša loma, tāpēc jāapbruņojas ar pacietību un jādomā pozitīvi!”

Nedari muļķības un bērnam kaunu. Uzvedies kā īstam atbalstītājam pienākas!
Ej fanot, bet neaizej ciet!