Visi jaunumi

Spēks ir katrā ģimenē – Samiņi

07.03.2024

Dalīties

“Sports māca nepadoties un tiekties uzvarēt. Reizē iemāca cieņpilni zaudēt. Basketbols veicina bērnu prasmi sadarboties, rēķināties ar citiem un strādāt komandā, apzinoties katra stiprās un vājās puses.”

LJBL iedvesmojošo ģimenes stāstu sēriju turpinām ar Samiņu ģimenes pieredzi – dēli Kristers un Rinalds, kā arī meita Evija pārstāv Kandavas BJSS.

Samiņu ģimenē basketbols ienāca, kad vidējais dēls Rinalds vieglatlētikā uzsāktās sporta gaitas nomainīja ar treniņiem basketbolā. Līdz ar skolas gaitu sākumu brāļa pēdās sekoja arī Rinalds un Evija. “Tagad ģimenes ikdiena ir pakārtota bērnu treniņu un sacensību grafikam, kas prasa itin rūpīgu laika un resursu plānošanu ģimenes galvenajam šoferim,” smej mamma Iveta. Basketbola dzīvē šobrīd iesaistījušies arī ģimenes “nebasketbolisti”, kas no rītiem mēdz skriet krosiņus un aktīvi jūt līdzi Ramirent Nacionālās līgas komandai “Kandava/Anzāģe”. Kovidlaikā par ģimenes ikdienas neatņemamu sastāvdaļu kļuva soda metienu treniņi un spēle “mīnusi”.

Samiņu ģimenē katra ģimenes basketbolista mājas spēļu apmeklējums ir obligāts. Reizēm izdodas doties arī uz kādu izbraukuma spēli. “Priecē, ka daudzās zālēs tagad pieejamas kameras un spēles iespējams vērot tiešraidē. Tas dod iespēju just līdzi ģimenes sportistiem arī viņu izbraukumos un būt kopā vismaz morāli. Pēc spēles varam izrunāt, kas sanācis, kas ne, jo neesam neko palaiduši garām,” tā mamma Iveta.

“Vecākiem ir liela nozīme izaugsmes veicināšanā. Īpaši agrākā vecumā viņi ir labākais atbalsta personāls saviem basketbolistiem. Vienmēr jābūt gataviem atbalstīt, motivēt, reizēm arī nepažēlot un nepiekāpties, bet tajā pašā laikā jārūpējas par bērnu veselību un labsajūtu. Tāpat, uzskatām, ka vecāki ir labākais piemērs. Mūsu attieksme pret sportiskajiem pienākumiem veido jaunā spēlētāja attieksmi un atbildību, ar kādu viņš pilda treneru norādījumus un kāda ir atdeve laukumā,” pauž mamma. “Pati reizēm uzspēlēju novada čempionātā. Balstoties savā pieredzē, varu palīdzēt rast atbildes uz viņu jautājumiem, izskaidrot trenera prasības. Vieglāk bērnus pārliecināt par veselīga uztura un miega vajadzību. Ar saviem pieredzes stāstiem motivēt viņus nepadoties, ja kas neizdodas.”

Jo īpaši svarīgs vecāku atbalsts jaunajiem censoņiem ir brīžos, kad piedzīvota trauma. To apstiprina arī Kristera, Rinalda un Evijas mamma: “Puikas vairākas reizes “pabijuši ģipsī”, no nopietnām traumām pagaidām ir izbēgusi tikai Evija. Visgrūtāk pēc traumas ir tikt pāri morālajām bailēm atkal atvērties uz visiem 100. Tad ļoti liela nozīme ir vecāku spējai bērnus motivēt un pārliecināt nepadoties. Ir gadījumi, kad nepieciešams arī kāda speciālista atbalsts. Kristeram, gūstot pirmo lielo traumu, nācās izlaist teju gadu un pēc tam bija ļoti grūti atsākt spēlēt tieši mentālo šķēršļu dēļ.”

“Nodarbošanās ar sportu pati par sevi ir ieguvums bērna veselībai un attīstībai,” teic Iveta. “Sports māca nepadoties un tiekties uzvarēt. Reizē iemāca cieņpilni zaudēt. Basketbols veicina bērnu prasmi sadarboties, rēķināties ar citiem un strādāt komandā, apzinoties katra stiprās un vājās puses, tādējādi veicinot individuālo prasmju attīstību. Basketbols ir komandas sporta veids, kas ļauj apgūt prasmi “redzēt lielo bildi” un darboties kopējā sazobē, lai veicinātu panākumus.

“Kristers ir izmēģinājis spēkus arī spēļu tiesāšanā. Tas ir ļoti labs veids, kā paskatīties uz  spēli no cita rakursa un labāk izprast tiesnešu lēmumus,” papildina mamma.

Šajā ģimenē budžets ir arī saskaņots ar basketbola vajadzībā. Lielu daļu izdevumu prasa degviela, otra lielā daļa ir ekipējums. “Vispārzināmo patiesību, ka bērni aug kā sēnes, neviens nav atcēlis. Papildus gan varu teikt, ka finanšu disciplīna palīdz sasniegt labākus rezultātus – katrs labāk izvēlēsies jaunas botas vai vasaras nometni, nekā liekas pusdienas makdonaldā vai maznozīmīga izklaidei.”

“Nākotne ir katra paša rokās. Zinot, cik daudz no sportista prasa profesionālā karjera, ir grūti savam bērnam to novēlēt, taču mēs, vecāki, būsim priecīgi, ja mūsu bērns būs laimīgs! Attiecīgi – ja jaunais basketbolists vēlēsies turpināt par 100 un vairāk procentiem, mēs viņu vienmēr atbalstīsim!”

Samiņu ģimenes novēlējums LJBL/basketbolam: “Nezaudēt līmeni! Latvijā ir daudz talantīgu bērnu, ne tikai basketbolā, tāpēc jādod tiem iespējas attīstīt savus talantus, jāpalīdz augt profesionāli un jāmotivē sasniegt augstākus rezultātus. Lai viss izdodas!”