08.01.2025
Bērnībā un jaunībā šķiet, ka basketbols ir visa dzīve un nekas vairāk nebūs vajadzīgs. Tā nav! Ja veidotu piramīdu no trim klucīšiem, tad pašos pamatos būtu jāliek jaunā censoņa personības veidošana, otrajā stāvā – labs sportists, trešajā – meistarīgs basketbolists. “Ekselences centra” attīstības treneris sporta medicīnas un pētniecības speciālists Ivars Ikstens turpina sarunu par svarīgiem aspektiem jaunatnes basketbolā un duālās karjeras* nozīmību.
Labs basketbolists = gudrs, uzņēmīgs un aktīvs cilvēks
KĀPĒC TAS IR SVARĪGI. Gandrīz ikviens jaunais basketbolists grib būt NBA vai Eirolīgas zvaigzne, bet par profesionālu basketbolistu kļūst viens no tūkstoša, bet par superzvaigzni – viens no desmitiem tūkstošu pretendentu. Tāpēc ir svarīgi mērķtiecīgi veidot vispusīgu jaunā cilvēka personību un palīdzēt viņam socializēties, lai jaunietis būtu sagatavots veidot savu karjeru jebkurā dzīves jomā. Un pēc gadiem 20 kā savā profesijā veiksmīgs cilvēks varētu dot savu ieguldījumu basketbolā, atbalstot nākamo paaudžu censoņus.
KĀ TO SEKMĒT? Noderēs jebkura nodarbība ārpus sava sporta veida. Pieejamākais veids – iesaistoties dažādās aktivitātēs skolā un ārpus tās.
Neizmanto treniņus un spēles kā ieganstu, lai izvairītos no kāda pienākuma klasē!
Neizmantojot panākumu basketbola laukumā, lai pierunātu skolotāju “nepamanīt” mācībās neapgūto!
Neizmantojot vilinošo iespēju pāriet uz tālmācībām, jo tikai klātienē bez formālajām zināšanām tiek apgūtas arī sociālās prasmes, attīstītas līdera iemaņas un prasme darboties kolektīvā!
Šīs prasmes palīdz gan dzīvē, gan dot pārliecību pieņemt pareizo lēmumu basketbola laukumā spēles svarīgākajā brīdī.
VAJADZĒS PAŠAM, NEVIS KĀDAM CITAM. Latvijas Basketbola savienības noteikumi paredz, ka jaunatnes izlasēs un Jaunatnes līgas finālsacensībās drīkst piedalīties tikai mācībās sekmīgie bērni un jaunieši. Bijuši gadījumi, kad nesekmības dēļ labam basketbolistam nācies izlaist kādas sacensības. Tātad LBS papildus motivē pievērst uzmanību mācībām. Taču tas uzskatāms par īpašu pakalpojumu, jo patiesībā viss, ko dari visvairāk noderēs pašam. Ja arī ne konkrēto faktu vai formulu zināšana, tad noteikti prasme apgūt ko jaunu un rīkoties atbildīgi.
NODERĒS ARĪ BASKETBOLĀ. Vispusīga attīstība palīdz aug ne tikai kā cilvēkam – arī kā basketbolistam. Turklāt zinātne apliecina, ka basketbolisti ar duālu karjeru* efektīvāk plāno savu laiku, labāk organizē savas finanses, ir disciplinētāki un atbildīgāki, tāpēc ir pieprasītāki gan sporta darba tirgū, gan pēc savas profesionālās karjeras beigām.
* Duāla karjera – ir saskaņots darbību process, kurā jaunietis noteiktā laika posmā sekmīgi savieno izglītības iegūšanu ar sporta karjeras pilnveidošanu.
Nākamreiz – par jaunatnes basketbola sociālo funkciju.
Ivara Ikstena viedokļa rakstu sērijas “Jaunatnes basketbols – kam pievērst uzmanību” 1. daļa un 2. daļa.
Gan basket.lv, gan raidieraksts “Basketstudija 2+1” ir atvērti idejām, diskusijām un galvenais – risinājumu piedāvājumam.